Historia

Drużyna MKP Tarchomin powstała z inicjatywy ministrantów z parafii p.w. św. Jakuba Ap. w Warszawie-Tarchominie w 2010 roku.

Latem 2010 roku, przy wielkim zaangażowaniu ówczesnego wikariusza ks. Wojciecha Stępnia, a także ks. proboszcza Józefa Góreckiego, powstało nowe boisko przy parafii. To na nim piłkarze rozegrali swój pierwszy, oficjalny mecz z reprezentacją ministrantów z Płud. Gospodarze wygrali 13:1. Już tydzień po tym wydarzeniu było ministranci z Tarchomina pokonali drużynę z Legionowa 16:1. MKP Tarchomin stał się rozpoznawalny, w czym pomogły również jednolite, błękitno-złociste koszulki. Później przyszedł czas cięższych spotkań. Remis oraz porażka z drużyną znacznie starszych kolegów z miejscowej Oazy, ale też jeszcze jedno wyjazdowe zwycięstwo z ekipą z Płud.

Przerwa zimowa była czasem na podsumowanie działalności klubu, a także momentem do naprawienia wszelkich niedociągnięć. Zaowocowało to tym, że drużyna przestała ograniczać się tylko do "Jakubowych" ministrantów. MKP Tarchomin wzmocniło wtedy trzech nowych zawodników. Dwóch z nich pełniło posługę liturgiczną w sąsiedniej Parafii p.w. NMP Matki Pięknej Miłości. W marcu wybrano prezesa, którego zadaniem było prowadzić MKP i dbać o jego rozwój. Został nim Marcin Przygudzki, pełniący z powodzeniem swoją funkcję po dziś dzień. Opaskę kapitańską otrzymał najlepszy strzelec - Mikołaj Kszczotek.

Wkrótce przyszła wiosna i czas rewanżu z drużyną Oazy. Zmotywowany i na nowo skonsolidowany zespół mógł wreszcie odgryźć się przeciwnikowi za ostatnie niepowodzenia. W pełni udało się tego dokonać i po wspaniałym meczu gospodarze zwyciężyli aż 11:1. Majowy turniej o Puchar WSDDW-P zbliżał się wielkimi krokami. Cały zespół żył tym turniejem. Wtedy przyszedł ostatni sprawdzian sił i dyspozycji zawodników - wyjazd do Legionowa. Niestety osłabiona przez kontuzje tarchomińska drużyna uległa rywalom 5:1 oraz 3:2. 8 maja 2011 roku długo oczekiwany turniej. Wszystko wskazywało na triumf MKP - losowanie, łatwa grupa. Rezultat końcowy - 6 miejsce. Młodej drużynie zabrakło doświadczenia. Po kilku tygodniach, do nieco podłamanych piłkarzy MKP, zawitał trener Dariusz Witkowski, który z powodzeniem prowadził wcześniej zespół Agape Białołęka. Na efekty nie trzeba było czekać. Zaraz po wakacjach dwa wysokie zwycięstwa MKP nad drużyną Oazy 6:1 i 7:0, a także wiele innych spotkań towarzyskich, które miały zweryfikować formę szlifowaną na treningach.  Ponadto grono zawodników MKP Tarchomin powiększyło się o nowe twarze.

Rok 2012 był czasem bardzo obfitym dla całej drużyny, zarówno na arenie sportowej, jak i w kwestiach organizacyjnych. Kluczowym okresem był przełom kwietnia i maja, kiedy to piłkarze MKP Tarchomin wystartowali w Diecezjalnych Mistrzostwach w Otwocku i Ostrówku. Na tę okazję zostały zakupione także nowe stroje dla piłkarzy MKP. Rozgrywki zwane "Warszawsko-Praskim Euro 2012" tarchomińska ekipa mogła zakończyć nawet w finale, lecz w meczu półfinałowym uległa zespołowi Partner Grzebowilk 0:1.

Wielki sukces drużyny MKP Tarchomin zaowocował jesiennym startem w nowo powstałych rozgrywkach ligowych - Ligi Parafialnych Klubów Piłkarskich. Z tej okazji piłkarze MKP Tarchomin opuścili trawiaste boisko przy Mehoffera, a swoje treningi, przygotowania do sezonu ligowego i mecze, zaczęli rozgrywać na boisku ze sztuczną murawą oraz oświetleniem przy Gimnazjum nr 124 na warszawskiej Choszczówce. W październiku piłkarze MKP wzięli udział w II Turnieju o Puchar WSDDW-P, ulegając w finale, po dogrywce zespołowi MKS-u Dąbrówka 1:2, i ostatecznie zajmując drugie miejsce w zawodach.

W rundzie jesiennej sezonu 2012/2013 zespół prowadził jeszcze trener Dariusz Witkowski, lecz w marcu roku 2013 roku nastąpiła roszada na tym stanowsku, a nowym szkoleniowcem został doświadczony Roman Kukliński. Trener Kukliński zaprowadził swoich podopiecznych do najniższego stopnia podium na zakończenie rozgrywek, 3. miejsca w Lidze PKP. Wiosna roku 2013 obfitowała także w sukcesy organizacyjne Prezesa MKP Tarchomin Marcina Przygudzkiego, któremu udało pozyskać się sponsorów. Jednym z nich okazała się Firma Grodno S.A., która sfinansowała zakup dresów oraz toreb treningowych dla zawodników. Drugim zaś była lokalna Szkoła Językowa Memo English, która dofinansowywała koszty wynajmu boiska przy Przytulnej od maja do końca roku kalendarzowego 2013.

Sezon 2013/2014 to czas, kiedy dojrzała sportowo i organizacyjnie drużyna MKP Tarchomin wzięła udział w drugim sezonie Ligi PKP, broniąc ostatecznie trzeciej lokaty, osiągniętej w sezonie minionym. W marcu Zarząd Ligi PKP zorganizował Puchar Ligi PKP, turniej skierowany głównie do drużyn, biorących udział w zmaganiach ligowych. Piłkarze MKP zdobyli srebrne medale, przegrywając w finale po rzutach karnych z drużyną FC Józefów.

Kolejny rok 2015, piłkarze MKP Tarchomin rozpoczęli z przytupem, zwyciężając w IV Oazowym Turnieju o Puchar Moderatora Ruchu Światło-Życie w Mińsku Mazowieckim. Zawody odbyły się 3 stycznia 2015 roku. Zawodnicy MKP zostali nagrodzeni indywidualnie - tytuł najlepszego strzelca z dorobkiem dziewięciu goli przypadł kapitanowi tarchomińskiej ekipy- Mikołajowi Kszczotkowi, a mianem bramkarza turnieju okrzyknięty został Wojciech Krasowski, który puścił tylko jednego gola. Udział w IV Oazowym Turnieju Piłki Nożnej w Mińsku Mazowieckim zawodnicy MKP Tarchomin zakończyli ze znakomitym bilansem bramkowym 17-1.