J. Wolski: Prowadzenie chłopców to olbrzymia radość

Sezon 2016/2017 był pierwszym, w którym przeprowadzony został nabór chłopców do drużyn juniorskich i zawiązana została kilkunastoosobowa grupa zawodników z roczników 2004-2009. Trenerem młodego zespołu został wieloletni piłkarz MKP Tarchomin - Jakub Wolski. To właśnie z nim porozmawialiśmy o debiutanckim sezonie w nowej roli, o całym projekcie związanym z juniorami MKP oraz celach na kolejny rok. Zapraszamy do lektury!

Miniony sezon był pierwszym, w którym MKP Tarchomin przeprowadziło nabór i utworzyło grupę juniorów. Co możesz powiedzieć o tej inicjatywie?

Jakub Wolski: Uważam, że jest to bardzo dobra inicjatywa ze strony MKP Tarchomin. Dzięki temu wielu młodych chłopaków ma szansę doszkolić się piłkarsko, nawiązać nowe znajomości, a także wzmocnić te obecne. Jest to też bardzo dobry pomysł z myślą starszej drużynie MKP, ponieważ dzięki temu może mieć godnych następców na przyszłe sezony.

Dlaczego zdecydowałeś się wziąć chłopców pod swoje skrzydła i zostać ich trenerem? Co jest największym wyzwaniem dla Ciebie jako trenera tych chłopców?

JW: Zdecydowałem się, ponieważ była potrzeba znalezienia trenera, który złapie kontakt z młodymi chłopakami. Uważałem, że sprostam temu zadaniu dzięki temu, że sam kiedyś byłem młody i trenowałem w paru klubach. Wiem zatem, jakie oczekiwania, co do treningów, ich przeprowadzania i formy, mogą mieć młodzi zawodnicy. Ponadto mam świadomość "błędów", które dawniej nie podobały mi się w prowadzeniu zajęć przez moich ówczesnych trenerów. Teraz sam jako trener staram się ich po prostu nie popełniać. Zdecydowanie największym wyzwaniem dla mnie jako dla trenera było zdobycie zaufania tych młodych chłopaków, głównie ze względu na to, że sam jestem młody i sam wiem, że jestem jeszcze nie wystarczająco doświadczony. Trzeba pamiętać, że dochodzi trudność w związku z dobieraniem ćwiczeń do możliwości całej grupy i oczywiście sprawienie, żeby ci młodzi zawodnicy współpracowali ze sobą i grali jak prawdziwa drużyna.

Jak podsumujesz pierwszy sezon treningów grupy juniorów MKP?

JW: Pierwszy sezon treningów był trudny ze względu na to, że było to pierwsze takie przedsięwzięcie w MKP Tarchomin. Mimo tego, dzięki zaangażowaniu młodych chłopaków, nie było tak źle, jak na początku myślałem, że może być. Większość z nich miała dobrze opanowane podstawy. Wyzwaniem było nauczenie ich bardziej skomplikowanych rzeczy, lecz także drobnych aspektów, takich jak ułożenie nogi czy ciała przy podaniu lub strzale itp. Zdecydowanie najlepiej zapamiętam ich radość, kiedy po wielu nieudanych próbach udawało im się wykonać prawidłowy i celny przerzut piłki do drugiego zawodnika. Bardzo mile też było widać ich zaangażowanie oraz to, że naprawdę chcą stawać się coraz lepsi.

Jakie plany i cele stawiasz przed zespołem juniorów MKP w nowym sezonie?

JW: W nowych sezonie chcę nadal szkolić chłopaków pod względem technicznym, ale też chciałbym w końcu dodać elementy wytrzymałościowe. Oczywiście głównym zadaniem będzie doprowadzenie do tego, aby byli jeszcze lepiej zgrani, żeby każdy wiedział dosłownie wszystko o swoich kolegach i wiedział, czego może od nich oczekiwać na boisku. Dodatkowym celem będzie przygotowanie ich do rozgrywania meczów z innymi drużynami.

We wrześniu wznawiamy treningi grupy juniorów. Serdecznie zapraszamy nowych zawodników.
Więcej szczegółów:
Trener: Jakub Wolski - tel. 506 241 103